Wymagania
Szkolenie i egzamin
Ścieżka rozwoju
Czynności zawodowe
W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód specjalisty terapii uzależnień jest pod kodem 228907.
Specjalistą terapii uzależnień od narkotyków jest osoba, która:
- posiada wyższe wykształcenie medyczne lub wyższe wykształcenie w dziedzinie psychologii, pedagogiki, resocjalizacji, socjologii, nauk o rodzinie lub teologii;
- ukończyła szkolenie w dziedzinie uzależnienia;
- zdała egzamin certyfikacyjny i otrzymała certyfikat specjalisty terapii uzależnień od narkotyków.
W Ustawie z dnia 1 kwietnia 2011 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw czytamy: "Certyfikat specjalisty terapii uzależnień może otrzymać osoba, która ukończyła studia wyższe. Osoby ubiegające się o otrzymanie certyfikatu, są obowiązane, pod rygorem konieczności ponownego odbycia szkolenia, przystąpić do egzaminu w terminie nie dłuższym niż 4 lata od momentu rozpoczęcia szkolenia."
Zgodnie z Art. 26 ust. 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, „rehabilitację osoby uzależnionej mogą prowadzić:
1. lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie psychiatrii;
2. osoba posiadająca certyfikat specjalisty terapii uzależnień.”
- Szkolenie kończy się egzaminem, który jest organizowany co najmniej dwa razy w roku.
- Ramowy program szkolenia instruktora terapii uzależnień oraz specjalisty terapii uzależnień znajduje się w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2006 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie uzależnień.
- Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.
- Część pisemna egzaminu końcowego obejmuje sprawdzian testowy z zagadnień teoretycznych.
- Część ustna egzaminu końcowego obejmuje sprawdzian umiejętności nabytych przez osobę przystępującą do egzaminu, niezbędnych do prowadzenia rehabilitacji osób uzależnionych.
- Więcej informacji na temat przeprowadzania egzaminu znajduje się w & 5 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 lipca 2006 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie uzależnień.
Osoby, które ukończyły szkolenie w dziedzinie uzależnienia i uzyskały certyfikat instruktora terapii uzależnień oraz w terminie 3 lat od ukończenia tego szkolenia uzyskały tytuł magistra w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia lub ukończyły wyższą szkołę medyczną, mogą przystąpić do egzaminu w zakresie specjalisty terapii uzależnień bez konieczności uczestniczenia w szkoleniu.
Specjalista terapii uzależnień od narkotyków jest uprawniony do wykonywania poniższych czynności:
- samodzielnego zaplanowania i przeprowadzenia diagnozy przypadku i przygotowania odpowiedniego dla niego projektu planu terapeutycznego;
- posiadania znajomości metod terapeutycznych i umiejętności ich zastosowania w trakcie realizacji planu terapeutycznego;
- posiadania umiejętności przygotowania i prowadzenia zajęć edukacyjnych i profilaktycznych, o ile pozostają one w związku z programem terapii pacjenta.