System formalnego potwierdzania kwalifikacji dotyczy zawodów rzemieślniczych.
Poniżej znajduje się link do listy zawodów rzemieślniczych.
Lista zawodów rzemieślniczych, dla których Izby Rzemieślnicze przeprowadzają egzaminy i wydają świadectwa czeladnika i dyplomy mistrza. Lista powstała na bazie ustalenia przez Związek Rzemiosła Polskiego wykazu zawodów, dla których Izby Rzemieślnicze mogą przeprowadzać egzaminy. Lista została opublikowana na stronach Związku Rzemiosła Polskiego.
W obecnym systemie prawnym istnieją trzy drogi formalnego potwierdzenia kwalifikacji:
- Najstarsza ścieżka, której aktualną podstawą prawną jest Ustawa z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz.U. 1989 nr 17 poz. 92) Ścieżka ta jest otwarta na różne grupy kandydatów. Do egzaminu mogą podejść zarówno absolwenci nauki zawodu u rzemieślnika, jak również osoby, które kwalifikacje nabyły w drodze pracy zawodowej i własnego przygotowania teoretycznego.
- Egzaminy przeprowadzane przez komisje przy kuratoriach oświaty. Tu podstawą prawną jest Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425).
- Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Tu podstawą prawną jest również Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425). W tym systemie funkcjonuje Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Do egzaminu mogą podejść absolwenci następujących szkół ponad gimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, techników, techników uzupełniających, szkół policealnych. Szczegółowy tryb przeprowadzania egzaminów zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz.U. 2007 nr 83 poz. 562). Po zdaniu egzaminu zawodowego uzyskuje się dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.