Z pasji do informacji

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
News | POLSKA ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA
Oficjalny serwis informacyjny polskiej żeglugi śródlądowej.

 • Żegluga nocna i inne udogodnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

  Anna Moskwa Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu, którego tematem były udogodnienia dla żeglugi planowane na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył również Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieni żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.

 • Port w Hamburgu: Żegluga częściowo zastąpi kolej

  Żegluga śródlądowa będzie wykorzystywana do pokonywania drogi między portem w Hamburgu a Brunszwikiem. Ten środek transportu zastąpi kolej, która była do tej pory odpowiadała za przewozy na tej trasie. Celem tego działania jest promowanie żeglugi w transporcie kontenerowym między Hamburgiem a portem śródlądowym w Dolnej Saksonii. Częściowe zastąpienie wykorzystywania dróg żelaznych przerzuceniem towarów na wody śródlądowe jest wyjściem naprzeciw działaniom choćby Rady Unii Europejskiej, która promuje ten środek transportu jako wydajny, bezpieczny i zrównoważony. Ma on się znacznie przyczynić się do łagodzenia negatywnych skutków powodowanych przez sektor transportu. Chodzi oczywiście głównie z walką z ocieplaniem się klimatu. • Finał 24. Flisu Odrzańskiego w Szczecinie

  Skromniejszy niż zwykle Flis Odrzański - z dwoma galarami zamiast tradycyjnej tratwy - przypłynął w sobotę do Szczecina. Przebywając blisko 500-kilometrową trasę flisacy co roku przypominają, jak wielkie znaczenie ma rzeka.

  Tegorocznemu flisowi nadano imię Elżbiety Marszałek, inicjatorki ekspedycji. „Teraz doceniamy to, co zrobiła dla rzeki, ile powstało nowych marin, ile przystani w wioskach" - wskazał retman flisacki Mieczysław Łabęcki.

 • Gróbarczyk: aplikacja dla wodniaków spopularyzuje turystykę wodną

  Aplikacja Drogi wodne spopularyzuje turystykę wodną i zachęci wszystkich do tej formy spędzania wolnego czasu - ocenił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

  Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uczestniczył w czwartek w konferencji poświęconej uruchomieniu aplikacji Drogi wodne. Jest ona przeznaczona - jak tłumaczył - dla wszystkich wodniaków: zarówno amatorów, jak i pasjonatów kajaków, motorówek i żagli.

 • Bezemisyjne promy ze stoczni Damen Shipyards Koźle w Kopenhadze

  Stocznia Damen Shipyards Koźle dostarczyła pięć nowoczesnych, ekologicznych promów projektu Damen 2306 E3 firmie Arriva Danmark, obsługującej statki z ramienia duńskiej agencji transportu publicznego Movia. Projekt wpisuje się w filozofię E3 Damen'a: Efficiency in Operation (skuteczny w działaniu), Environmentally Friendly (przyjazny środowisku) i Economically Viable (ekonomicznie opłacalny). Stocznia z Kędzierzyna-Koźle dostarczy operatorowi jeszcze dwie takie jednostki.


 • Święto Marynarza Rzecznego

  Tegoroczne uroczystości udowodniły, że żegluga śródlądowa ma swoją piękną tradycję, kulturę, patronów a nawet bohaterów. Coraz piękniejszy jest ceremoniał marynarzy rzecznych. Wspaniała atmosfera na uroczystościach zorganizowanych z okazji Święta Marynarza Rzecznego wypełniona była sympatią uczestników do żeglugi śródlądowej. Okazuje się, że wrocławska, a także krajowa, żegluga śródlądowa wrocławska opiera się przede wszystkim na marynarzach oraz wspaniałych przyjaciołach pochodzących z różnych środowisk. Wśród przyjaciół marynarzy rzecznych są ludzie władzy, duchowni, marynarze morscy, Policja rzeczna, wojska inżynieryjne, Straż Miejska, samorządowcy, IPN, ratownicy wodni. • Śródlądowy wycieczkowiec zbudowany w Płocku płynie do Holandii

  W środę, 1 lipca, wieczorem, z Gdańska wyholowano częściowo wyposażony śródlądowy statek wycieczkowy. Zbudowała go stocznia Centromost z Płocka, należąca do holenderskiej grupy Veka. Holownik Felis dostarczy jednostkę do stoczni w Holandii. Zestaw holowniczy opuścił płocką stocznię 25 czerwca. W holenderskim porcie Delfzijl spodziewany jest 6 lipca.

  Do Gdańska częściowo wyposażony statek wycieczkowy dotarł na holu jednej z najbardziej rozpoznawalnej jednostki śródlądowej w Polsce (z lądowiskiem i małym śmigłowcem na wyposażeniu) Alexander kapitana Jerzego Pielacińskiego.


wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

Reklamy


It seams that module Activation (mod_jstats_activate) is not installed correctly. Please refer to JoomlaStats extension installation problem page.