Z pasji do informacji

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
News | ŻEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA
Oficjalny serwis informacyjny polskiej żeglugi śródlądowej.

 • Wyremontowano syfon Kłodnicy pod Kanałem Gliwickim

  W Kędzierzynie-Koźlu (woj. Opolskie) zakończono remont unikatowego w skali kraju "bezkolizyjnego skrzyżowania" rzeki Kłodnicy z Kanałem Gliwickim. Jak poinformowały Wody Polskie, koszt inwestycji to ponad 2,8 mln złotych.

  Syfon Kłodnicy, to system trzech betonowych rur, ułożonych pod Kanałem Gliwickim. Każda z nich ma 50 metrów długości i 3 metry kwadratowe przekroju. Dzięki tej trójkanałowej konstrukcji żelbetowej, wody rzeki bezkolizyjnie przepływają pod Kanałem Gliwickim - jedynej sztucznej drogi wodnej w kraju o funkcji transportowej.

 • Otwarcie korytarzy transportowych w kierunku Morza Czarnego i rola Skandynawii w korytarzu Bałty...

  - Jako województwo śląskie od lat dostrzegamy potencjał korytarzy transportowych, dlatego rozwój transportu i infrastruktury transportowej jest priorytetem w strategii rozwoju naszego regionu. Lokalizacja województwa śląskiego jest naszą mocną stroną, co automatycznie czyni nas ważną częścią Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk. Bliska odległość od Czech, Niemiec, Węgier i Słowacji oraz fakt, że w promieniu 600 kilometrów znajduje się aż sześć europejskich stolic – Warszawa, Praga, Bratysława, Berlin, Budapeszt i Wiedeń, czyni nasz region jednym z atrakcyjniejszych dla umiejscowienia zakładów produkcyjnych i terminali logistycznych – mówił podczas otwarcia Forum Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.

 • Seminarium podsumowujące projekt badawczy w zakresie poprawy żeglowności rzeki Odry

  W dniu 28 listopada 2019 r. w Szczecinie odbyło się seminarium podsumowujące Projekt badawczy w zakresie poprawy żeglowności rzeki Odry.

  Przedstawiony został pełen zakres prac koniecznych do osiągnięcia międzynarodowych parametrów żeglugowych na skanalizowanym odcinku Odrzańskiej Drogi Wodnej od Kędzierzyna-Koźla do Brzegu Dolnego. Efektem Projektu badawczego są m.in. koncepcje techniczne w zakresie modernizacji 24 stopni wodnych oraz dostosowania szlaku żeglownego do klasy drogi wodnej Va. Uwzględniono w ten sposób parametry wskazane w ratyfikowanym przez Polskę w 2017 r. Europejskim Porozumieniu w sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym (AGN).

 • Udostępnienie gruntów nad Jeziorem Mucharskim

  Podpisanie umowy dzierżawy z Gminą Stryszów było tematem spotkania Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy z dziennikarzami. W konferencji wzięli również udział Dyrektor RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora, wójt Gminy Stryszów Szymon Duman, Starosta Wadowicki Eugeniusz Kurdas oraz przedstawiciele małopolskich instytucji.

  W trakcie konferencji Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił, że Wodom Polskim zależy na dobrej współpracy ze wszystkimi samorządowcami i udostępnieniu zbiornika mieszkańcom. Dodał, że podpisana umowa ze Stryszowem zapoczątkuje proces zagospodarowania wokół Jeziora Mucharskiego.

 • Żegluga Augustowska przewiozła w tym sezonie 120 tys. osób

  Kolejny rekord zanotowała Żegluga Augustowska, która przewiozła w tym sezonie 120 tys. pasażerów - poinformował PAP wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.

  „Ładne lato i tym samym dużo turystów, więcej niż zwykle, było w Augustowie. Naszymi statkami pływało wiele rodzin z dziećmi. To z pewnością zasługa programu 500 plus” - powiedział PAP Aleksandrowicz.

  Poinformował, że żegluga miała także dużo gości zza wschodniej granicy, głównie z Litwy, którzy mają niedaleko do Augustowa. „Oni przyjeżdżają do nas i na zakupy, i wypocząć. To nasi dodatkowi klienci” - dodał wiceprezes.

 • OT Logistics negocjuje sprzedaż działalności żeglugi śródlądowej w Niemczech

  OT Logistics otrzymała wiążącą ofertę zakupu udziałów spółki Deutsche Binnenreederei AG (DBR), operatora żeglugi śródlądowej w Niemczech oraz floty przynależnej do tej działalności. Oferta złożona przez potencjalnego nabywcę za udziały przypadające OT Logistics opiewa na kwotę ok. 19 mln EUR. Do transakcji dojść może w pierwszej połowie 2020 r. DBR to niemiecka spółka, w której OT Logistics posiada 81,08% udziałów. Podstawowym profilem DBR jest działalność transportowa wodna i spedycja. Zajmuje się także składowaniem, przeładunkami, asystowaniem przy robotach hydrotechnicznych oraz innymi usługami związanymi z działalnością transportową i spedycyjną.

 • Nielegalny pobór żwiru z koryt rzek

  Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie walczy z procederem nielegalnego poboru żwiru z koryt rzek, a w szczególności z koryta rzeki Dunajec. Od początku roku 2019 na obszarze Zarządu Zlewni w Nowym Sączy służby PGW Wody Polskie zawiadamiały organy ścigania 10 razy o kradzieżach żwiru stwierdzonych na następujących rzekach i potokach: Dunajec, Białka, Biała Tarnowska, Biały Dunajec, Kamienica Zabrzeska, Łososina.


wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

Reklamy


It seams that module Activation (mod_jstats_activate) is not installed correctly. Please refer to JoomlaStats extension installation problem page.