W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód technika analityki medycznej jest pod kodem 321201.
Technik analityki medycznej - historyczny zawód, który dzisiaj już nie występuje w systemie kształcenia zawodowego.
Technik analityki medycznej - osoba, która wykonuje badania analityczne materiałów pochodzących od człowieka, oraz inne analizy specjalistyczne na potrzeby diagnostyczne, z wykorzystaniem sprzętu i aparatury laboratoryjnej oraz odczynników chemicznych.
Technikiem analityki medycznej może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie medyczne w zawodzie technika analityki medycznej.
Dodatkowo za technika analityki medycznej uznajemy osobę, która:
1. ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł licencjata na kierunku analityka medyczna,
lub
2. ukończyła liceum medyczne lub szkołę policealną publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskała dyplom technika analityki medycznej,
lub
3. rozpoczęła przed 1974 rokiem szkołę policealną i uzyskała dyplom technika medycznego analityki.
Zgodnie z Art. 6a. Ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej osobą uprawnioną do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratorium jest również osoba, która posiada:
1) tytuł zawodowy technika analityki medycznej;
2) tytuł zawodowy licencjata uzyskany na kierunku analityka medyczna; ( obecnie są studia jednolite pięcioletnie magisterskie)
3) tytuł zawodowy, o którym mowa w Art. 7 ust. 1 pkt 2.
Po 5 latach pracy na stanowisku technika analityki medycznej można zostać starszym technikiem analityki medycznej.
Według Art. 2. Ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej technik analityki medycznej w ramach swojego zawodu uprawniony jest do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej, obejmujących:
1) badania laboratoryjne, mające na celu określenie właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych oraz składu płynów ustrojowych, wydzielin, wydalin i tkanek pobranych dla celów profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych lub sanitarno - epidemiologicznych;
2) mikrobiologiczne badania laboratoryjne płynów ustrojowych, wydzielin, wydalin i tkanek pobranych dla celów profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych lub sanitarno - epidemiologicznych;
3) działania zmierzające do ustalenia zgodności tkankowej.
Natomiast wykonywanie oceny jakości i wartości diagnostycznej badań, o których mowa w pkt 1–3, oraz laboratoryjnej interpretacji i autoryzacji wyniku badań mogą wykonywać pod nadzorem diagnosty laboratoryjnego.