Z pasji do informacji

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Projekt ustawy o zamianie użytkowania wieczystego w prawo własności

Email PDF

Sejm pracuje nad projektem ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. 4 lutego tego roku projekt ten trafił do pierwszego czytania. Zakłada rozciągnięcie w czasie całego tego procesu. Z dniem wejścia w życie ustawy prawo użytkowania wieczystego przekształcone zostałoby w prawo własności na mocy ustawy.

Więcej…
 

Godziny pracy elektroradiologów

Email PDF

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która wydłuża czas pracy elektroradiologów z pięciu do 7,5 godziny. Ministerstwo argumentuje, że badania nie są obecnie już tak szkodliwe. Środowisko elektroradiologów wskazuje z drugiej strony na wyniki ostatniej kontroli NIK, której wnioski sugerują wymianę 80 procent urządzeń używanych w polskich szpitalach. Negocjacje nie przynoszą na razie większych zmian do projektu. Duża część osób wybierała ten zawód właśnie ze względu na określone godziny pracy. W założeniu ustawowym za zwiększeniem liczby godzin pracy nie idzie zaś wzrost wynagrodzeń. Proponowane zmiany są źródłem konfliktu środowiska zawodowego z Ministerstwem.

 

Prawa pasażerów

Email PDF

Informujemy, że Urząd Transportu Kolejowego uruchomił specjalną skrzynkę mailową dla pasażerów - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Na ten adres można przesyłać informacje związane z niewywiązywaniem się przewoźników kolejowych ze swoich obowiązków. UTK jest regulatorem rynku kolejowego w Polsce i jak informuje na swoich stronach dąży wszelkimi sposobami do zdyscyplinowania przewoźników i respektowania praw pasażerów.

 

Prawo lotnicze

Email PDF

Urząd Lotnictwa Cywilnego na swoich stronach internetowych opublikował informacje dotyczące nowelizacji prawa lotniczego oraz tzw. procedury konkursowej, która wprowadza do polskiego prawa postanowienia Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 847/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie negocjacji i wykonywania umów dotyczących usług lotniczych między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi.

 

Egzaminy prawnicze

Email PDF

Do egzaminów adwokackich i radcowskich w czerwcu tego roku przystąpi około 4,9 tys. osób. W ubiegłym roku zdających było o ponad połowę mniej – 2,1 tys. podczas tegorocznych egzaminów kandydaci będą mogli posługiwać się komputerami. Egzaminy przeprowadzi 51 komisji radcowskich oraz 24 adwokackich.

 

Egzaminy radcowskie

Email PDF

Przedstawiamy opublikowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości listę aktów prawnych obowiązujących na egzaminie na radców prawnych. Lista ta stanowi podstawę do stworzenia pytań egzaminacyjnych. Dla osób korzystających z usług radców prawnych jest też informacją o nabytych kwalifikacjach przez osoby wykonujące ten zawód i zakresu ich wiedzy.

Więcej…
 

Egzaminy adwokackie

Email PDF

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało i podało do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej wykaz aktów prawnych, jakie będą obowiązywały aplikantów, którzy w tym roku podejdą do egzaminów uprawniających do wykonywania zawodu  adwokata. Lista zawiera 53 akty prawne, które staną się podstawą do ułożenia pytań testowych na egzamin. Lista ta wygląda następująco:

Więcej…
 

Kolej - debata ministerialna

Email PDF

Problemów kolejnictwa nie rozwiążemy tak długo, dopóki nie rozwiążemy problemu historycznego zadłużenia PKP – powiedział Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas II Debaty Ministerialnej – Transport Szynowy. Minister przypomniał, że ostatnie dwadzieścia lat to okres poszukiwania koncepcji finansowania transportu kolejowego.

Debata została zorganizowana 31 stycznia br. w Warszawie przez Komitet Transportu PAN, Platformę Technologiczną Transportu Szynowego oraz Katedrę Transportu Szynowego Politechniki Śląskiej. Wzięli w niej udział: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Massel oraz byli ministrowie i wiceministrowie odpowiedzialni za transport i infrastrukturę: Adam Wielądek, Eugeniusz Morawski, Jerzy Widzyk, Marek Pol, Krzysztof Opawski, Bogusław Kowalski i Bogusław Liberadzki oraz przedstawiciele przemysłu kolejowego i świata nauki.

 

 


Strona 11 z 23

wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

Reklamy


It seams that module Activation (mod_jstats_activate) is not installed correctly. Please refer to JoomlaStats extension installation problem page.