Z pasji do informacji

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Przyjęty projekt I transzy

Email PDF
25 września 2012 r. Rada Ministrów przyjęła projekt I transzy ustawy deregulacyjnej.
Pierwotnie projekt ustawy otwierał dostęp do 49 zawodów. Przyjęta lista liczy 50 profesji.
Wynika to stąd, że objęto deregulacją wszystkie siedem, a nie trzy, zakresy uprawnień geodetów (poprzez skrócenie okresów wymaganych praktyk).
 

Częściowa deregulacja zawodu doradcy podatkowego

Email PDF

Ministerstwo zapewniają, że deregulacja nie doprowadzi do likwidacji zawodu doradcy podatkowego.

Państwowy egzamin na doradcę podatkowego pozostanie, zmianie może ulec jego zakres. Pojawiły się propozycje, aby z egzaminu wyłączyć te części, które pokrywają się z egzaminami zaliczonymi na studiach.

Obecnie kandydat musi posiadać wiedzę m.in. z dziedzin prawnych i ekonomicznych.

Praktyki również pozostaną. Zostanie jednak skrócony ich zakres i czas trwania.
Aktualny stan prawny wymaga, aby przed przystąpieniem do egzaminu, kandydat posiadał co najmniej dwa lata praktyki - pół roku w organach podatkowych, a resztę w firmach świadczących doradztwo podatkowe.
 

Prawidłowe odpowiedzi z egzaminu radcowskiego i adwokackiego

Email PDF

Ministerstwo Sprawiedliwości podało odpowiedzi do zagadnień z egzaminu radcowskiego i adwokackiego. Egzaminy odbyły się w dniach 28-31 sierpnia 2012 r.

 

Tylko 3 zawody wycofane z I projektu ustawy deregulacyjnej

Email PDF

13 września Rada Ministrów ma zająć się projektem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina dotyczącym pierwszej transzy zawodów regulowanych.

Z pierwotnej listy 49 uwalnianych zawodów pozostało 46. Na wniosek Ministerstwa Gospodarki z projektu ustawy wycofano zawody spawacza w odkrywkowych zakładach górniczych, spawacza w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi i mechanika wiertni w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi.

W najbliższych tygodniach do konsultacji społecznych zostanie skierowany projekt II ustawy deregulacyjnej. W tej transzy znajdzie się ok. 80 zawodów zgłoszonych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz przez Ministerstwo Finansów. Będą to przede wszystkim zawody finansowe, budowlane i transportowe.

Pierwsza transza deregulacji spotkała się z dużym oporem zainteresowanych, z dużym zainteresowaniem obserwować zatem będziemy prace nad II projektem deregulacyjnym.

 

 

Projekt otwarcia dostępu do 49 zawodów utknął w KPRM

Email PDF

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt otwarcia dostępu do 49 zawodów utknął w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Początkowo resort sprawiedliwości planował, by długo przed wakacjami deregulacja trafiła do Sejmu. Teraz mówi się, że najwcześniej stanie się to w połowie września.

Tymczasem ministerstwo Jarosława Gowina ma już gotowy kolejny projekt ustawy, która ma zderegulować około 100 następnych zawodów.

 

Pzyznawanie świadczeń strażakom

Email PDF

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zmienić zasady przyznawania świadczeń pracownikom służb mundurowych.

Projekt zakłada że m.in. strażacy dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego w przypadku, kiedy zwolnienie nie będzie wynikało bezpośrednio z charakteru wykonywanej służby.
Natomiast w przypadku choroby strażaka związanej ze służbą, będzie on otrzymywał 100 proc. wynagrodzenia.

 

Kolejne zmiany w zawodzie taksówkarza

Email PDF

Kolejne deregulacje zawodu taksówkarza szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Mianowicie, bez sprawdzenia wiedzy z topografii będzie można wozić pasażerów w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców.

Ministerstwo wycofuje się także z wcześniejszego pomysłu, aby kandydaci na taksówkarzy musieli zdawać dodatkowo egzamin z prawa podatkowego.

Pomysł resortu dziwi samych taksówkarzy. Są oni zaskoczeni, że resort ma nową propozycję, mimo dojścia do porozumienia co do poprzedniej wersji.

 

System certyfikacji zawodu księgowego

Email PDF

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma za zadanie kształtować zawody związane z rachunkowością według standardów międzynarodowych. Zatem realizując powyższe cele Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadziło system certyfikacji zawodu księgowego.

"Przez certyfikację zawodu księgowego rozumie się poświadczenie, sprawdzonych w trybie egzaminów, kwalifikacji osób przygotowanych do wykonywania zawodów związanych z rachunkowością." - czytamy na stronie Stowarzyszenia.

 


Strona 2 z 23

wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

Reklamy


It seams that module Activation (mod_jstats_activate) is not installed correctly. Please refer to JoomlaStats extension installation problem page.